Daidalos ile İkaros'un Kaçışı ve Minos'un Ölümü

Yunan mitolojisine eski blogda kaldığım yerden devam ediyorum. Eski blogdaki gönderileri ve yeni gelecek olan tüm mitolojik yazılarımı yeni düzenlediğim şu sayfadan görebilirsiniz: Mitoloji. Ayrıca hikayelerin birbiri ile bağlantılı olduğunu unutmayınız. Bu bölümü anlamak için önceki hikayeleri okumanız gerekmektedir. Hepsi verdiğim linkte sırasıyla bulunuyor.

Daidalos ile Ikaros'un Kaçışı…

Daidalos'un Theseus'a yardım ettiğini keşfeden Minos, onun tutuklanıp saraydaki bir cariyeden doğmuş olan oğlu Ikaros ile birlikte labirente hapsedilmesini emretti. Önceki bölümlerden hatırlarsanız Daidalos, Minos için ahşap ineği yapıp Pasiphae'nın Minotaur'u doğurmasını sağlamıştı. Daidalos, kaçış için bir yol düşünmeden hapsedilmeye boyun eğmeyecek kadar zekiydi ve kendisiyle oğlu için kuş tüyleri ve balmumundan kanatlar yapmaya başladı. Uçmadan önce, oğluna çok yükseğe çıkmamasını, çünkü balmumunun güneş tarafından eritileceğini ve çok alçalmamasını, çünkü kanatların denizin neminden zarar göreceğini söyledi ancak İkarus, uçuşun coşkusuyla daha da yükseğe çıktı ve sonunda kanatları eriyip denize düşerek öldü.

İkarus, Ege Denizi'nin güneydoğusuna düştü ve burası o zamandan sonra İkarya Denizi olarak bilindi. O sırada Küçük Asya'da Omphale'ye hizmet eden Herakles, sahil açıklarındaki bir adada onun bedenini buldu ve onu oraya gömdü, adaya da onun anısına İkarya adını verdi. Daidalos daha temkinli bir şekilde uçarak güvenli bir şekilde Sicilya'ya ulaştı ve adanın batısındaki Kamikos kralı Kokalos tarafından ona sığınma teklif edildi.

Minos'un Ölümü...

Minos, Dadalos'un kaçtığını öğrenince peşine düştü. Kamikos'a ulaştı ve onun yakında olduğunu sezdi fakat Daidalos, Minos'un geldiğini öğrenince saklandı ve bir plan yaptı. Kral, Minos'u samimi bir şekilde karşılayarak uzun yoldan geldiği için rahatlaması için banyoya yönlendirdi, sonra da Daidalos hakkında konuşacaklardı. Fakat Minos banyoya girdiğinde Kokalos'un kızları onu sıcak suda öldürdüler.

Sevgiler, Zeynep.
Paylaş:
Sonraki GönderiÖnceki Gönderi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir