Çubuk Karagöl Tabiat Parkı

Geçtiğimiz hafta sonu, Ankara'nın doğasıyla ünlü Karagöl Tabiat Parkı'nı ziyaret etme fırsatı buldum. Erkek arkadaşımı görmek için gittiğim bu güzel şehirde, doğa ile iç içe olabileceğimizi duyduğum bu parkı merakla ziyaret ettik.

Gölün Büyüsü ve Doğanın Huzuru...

Karagöl Tabiat Parkı, adı gibi gerçekten de büyüleyici bir doğaya sahip. Küçük ama göz alıcı gölü, etrafındaki yemyeşil ormanlarla adeta bir cenneti andırıyor. Gölün sakin sularında yansıyan ağaçlar, insanın ruhunu dinlendiriyor. Yürüyüş yolunda, kuşların cıvıltısı eşliğinde yapılan kısa bir tur, şehrin gürültüsünden kaçmak isteyenler için harika bir kaçış noktası olabilirdi ama değil. Erkek arkadaşımdan öğrendiğim kadarıyla Ankaralıların mangala büyük bir sevgisi varmış. Mangal olayını ben oldum olası sevememişimdir. Sıcakta duman altında kalmak hep bunaltmıştır beni. Ama buradaki sorun benim için biraz daha farklıydı.

Piknik Alanları ve Kalabalık

Ne yazık ki, gölün etrafındaki yürüyüş yolunun büyük bir kısmı, hatta hemen her yeri piknik alanları ile kaplanmıştı. Hafta sonu olması nedeniyle de oldukça kalabalıktı. Piknik yapan ailelerin mangal dumanları, gölün temiz havasını boğuyordu. Böylesine güzel bir doğa parçasının, duman altı olması gerçekten üzücüydü. Piknik yapmayı sevenler için ideal bir yer olsa da, ben gibi doğanın tadını çıkarmak isteyenler için durum biraz hayal kırıklığı yaratabiliyor.

Tüm bu kalabalığa ve dumana rağmen, erkek arkadaşımla birlikte güzel vakit geçirdik. Göl kenarında yürüyüş yaparak, doğanın bize sunduğu güzellikleri elimizden geldiğince hissetmeye çalıştık. Belki de hafta içi bir gün, daha sakin bir zamanda ziyaret edilirse, bu güzelliklerin tadını daha iyi çıkarabiliriz.

Göl Hakkında ve Nasıl Gidilebileceğine Dair Bilgiler

Çubuk Karagöl Tabiat Parkı, Ankara'nın merkezine 70km, Çubuk ilçesine ise 30km uzaklıktadır. Gölün etrafında otopark, restoran, WC ve çocuk parkı bulunmaktadır.

Krater gölü olan bu göl oldukça küçük ve çevresi 850 metre kadar. Gölün etrafı çitlerle kaplı. Doğal güzellikleri ve huzurlu atmosferi ile mutlaka görülmesi gereken bir yer. Ancak, ziyaret etmeyi düşünenler için bir tavsiye: Eğer doğanın sessizliğini ve temiz havasını tam anlamıyla yaşamak istiyorsanız, kalabalığın daha az olduğu zamanları tercih edin. Piknik yapmak isteyenler için ise harika bir kaçamak noktası olduğunu söyleyebilirim fakat piknik yapmak istiyorsanız da sabah erkenden gelip masa kapmanız gerekmektedir. Her şeye rağmen, Ankara'da doğa ile baş başa kalabileceğiniz ender yerlerden biri.

Bu yazıyı okuyarak, Karagöl Tabiat Parkı'na gitmeyi planlayanlar için umarım faydalı bilgiler sunabilmişimdir. Bir sonraki gezi yazımda görüşmek üzere!

Daha fazla resim

Sevgiler, Zeynep.
Paylaş:
Sonraki GönderiÖnceki Gönderi

1 Yorum

  • İlkay says:

    Gerçekten de rüya gibi görünüyor, çok hoş. Buluşma için de çok güzel bir yer gibi. Aslında piknik de yapılabilir de mangal olayı sahiden dediğin gibi. Piknik deyince akla neden sadece mangal geliyor anlamıyorum. Fotoğraflar da çok hoş. Senin fotoğrafın da hoşmuş. 🙂

    Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir