Celeste | Oyun İncelemesi

İlk on dakikasında kırk kere öldüğüm, ölüm sayım yaklaşık bin üç yüzleri bulduğunda acaba oyunu silsem mi diye düşündüğüm, iki binleri bulduğunda ise sonunda assist modu açtığım mükemmel ötesi oyundan bahsetmek istiyorum size. Toplamda kaç kez öldüğümü yazmayacağım fakat bu oyunla beraber çok sabırlı ve sakin bir insan olduğumu fark ettim ilk defa. Neredeyse hiç küfür etmeden, fazla çığlık atmadan bitirebildim çünkü!

Oyun Hakkında Genel Bilgiler

Geliştirici: Matt Makes Games
Yayıncı: Matt Makes Games
Platformlar: PC, Nintendo Switch, PlayStation 4, Xbox One
Çıkış Tarihi: 25 Ocak 2018
Oyunun Kendi Web Sitesi: Celeste
Fiyat: Stem üzerinde şu anda %90 indirim var ve sadece 1 dolar! (Asıl fiyatı 10 dolar)
Fragmanı:

Hikaye ve Tema

(5/5)

"Celeste", Madeline adında genç bir kadının Celeste Dağı'na tırmanma macerasını konu alıyor. Oyun, Madeline'in hem fiziksel hem de duygusal zorluklarla başa çıkmasını anlatan derin ve anlamlı bir hikayeye sahip. Hikaye, kişisel gelişim, kaygı ve depresyon gibi temaları işliyor ve karakter gelişimi açısından oldukça güçlü. Bu oyunu aldığımda büyük bir depresyonla başa çıkmaya çalışıyordum ve oyunun hikayesi hakkında hiçbir bilgim yoktu. Genelde oyunların fragmanlarını izler, atmosferi hoşuma giderse satın alıp oynarım çok düşünmeden. Bazen hayatın ilginç tesadüflerle dolu olduğuna inanıyorum çünkü Mdeline'ın kendiyle ve depresyonla ilgili söylediği diyaloğa geldiğimde her şeyi önceki gün yaşamıştım ve sanki o an oyun bana yazılmış gibi hissettirmişti. Bu yüzden hikayesi beni çok etkiledi ve oyunu hevesle oynamama neden oldu.

Hikaye diyaloglar şeklinde ilerliyor. Madeline'ın Celeste Dağı'na tırmandıkça karşılaştığı ilginç karakterle olan diyalogları oldukça etkileyici. Kimi zaman güldürücü ve komik, kimi zaman duygusal ve derin. Hikayesi benim için 5/5.

Sanat/Grafik

(2,5/5)

Oyun, piksel sanatı tarzında yapılmıştır ve bu tarz, oyunun nostaljik ve samimi atmosferini pekiştiriyor. Renkli ve detaylı arka planlar, karakter tasarımları ve animasyonlar, oyunun görsel cazibesini artırıyordur eminim severler için. Şahsen ben böyle piksel piksel oyunları hiç sevmiyorum. Daha farklı olmasını dilerdim. Oyunun atmosferi oldukça hoşuma gitti. Karlı dağlarla başlıyor ve dağa tırmandıkça dağın farklı yerlerini keşfediyoruz.

Oynanış

(3/5)

Celeste, aşırı zorlayıcı ve tatmin edici bir platform oyunu. Madeline'i kontrol ederek çeşitli engelleri aşmak ve zorlu bulmacaları çözmemiz gerekiyor. Oyun, hassas kontrol mekanikleri ve iyi tasarlanmış seviyeleriyle dikkat çekiyor. Her bölüm, oyuncuların reflekslerini ve becerilerini sınıyor. Bazı bölümler aşırı abartılmış (hıhımmm, bunu üç bininci ölüşümde filan düşündüm). Oyunda ana hikayenin yanında farklı özelliklerde bulunuyor. Oyun sekiz ana bölümden oluşuyor fakat bu bölümlerde kaset topluyorsunuz ve bu kasetler yan haritaları açıyor. Bu yan haritalar çok daha zorlu oluyor. Ben yapmadım.

Oyun içinde hiçbir şey kazandırmayan çilekler var. Bunları toplarsanız Steam başarısı kazanıyorsunuz ve çilekler sadece arkadaşlarınızı bu başarıyla etkilemeniz için var. Şahsen bu umrumda değil. Bir oyunun hikayesi benim için en önemli şey. Küçük oyunlarda diğer şeyler üzerinde pek durmam ve yan haritalarda zaten hikaye bulunmuyor.

Oyunda assist modu da bulunuyor. Seçenekler arasında yavaşlatma, fazladan zıplayabilme ya da ölümsüzlük gibi oyunu oldukça kolaylaştıran özellikler bulunuyor. Ben beşinci bölümden sonra ara ara kullanmaya başladım.

Müzik

(5/5)

Lena Raine tarafından bestelenen müzikler, oyunun atmosferine büyük katkı sağlıyor. Müzikler, hikayenin duygusal anlarını ve oynanışın tempolu bölümlerini mükemmel bir şekilde destekliyor.

Genel Değerlendirmem

Önceden önerdiğim Cuphead'e zor oyun dediğime pişman ettiren bir oyun. Yani, Cuphead kesinlikle zor ve iyi bir oyun ama bu... Farklı seviyede bir zorluk. Piksel piksel olmasını sevmesem de mükemmel bir platform oyunu diyebilirim. Derin ve anlamlı hikayesi, zorlayıcı oynanışı, müzikleri ile oldukça uyumlu ve güzel deneyim sunuyor. Bağımsız oyun dünyasında önemli bir yere sahip olan "Celeste", hem eleştirmenlerden hem de oyunculardan büyük övgüler almıştır. "Celeste", platform oyunları ve güçlü hikayeleri seven herkes için kesinlikle tavsiye ediyorum.

Sevgiler, Zeynep.
Paylaş:
Sonraki GönderiÖnceki Gönderi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir