Çatıda Uyumak

Bu yazımı okurken şu şarkıyı dinleyebilirsiniz:

Çatıda Uyumak

Eskiden çatı katında yaşıyordum ve nedense o evi çok seviyordum. Aslında nedenini biliyorum; çatı katları bana hep sıcak ve samimi gelmiştir ama bu evde bundan fazlası vardı. Küçük evlerin, geniş sokakların, fazla ışığı olmayan bu mahallenin ortasında bu küçük çatı katı benim sığınağımdı. Misafirlerim olurdu. Gündüzleri balkonuma kuşlar gelirdi, bazense bir kedi ziyaretime gelirdi. Hava karardığında ise ben milyonlarca yıldızın misafiri olurdum.

Yaz akşamları, çatıya çıkar ve yıldızları izleyerek uyurdum. Gökyüzü, adeta bir mücevher kutusu gibi parlıyordu. Özellikle ayın büyüleyici ışığı, gecenin karanlığını delip geçer ve evimi adeta bir sahnenin odak noktasına çekermiş gibi hissettirirdi. Ama o sahne asla abartılı olmazdı, sanki kendini vermiş çok yetenekli tiyatro oyuncularının oynadığı bir sahne gibi... Ay ışığı, genellikle balkonuma düşerdi, bu manzara ise her defasında beni büyülerdi. Bir keresinde balkonumun karşısındaki oda yatak odamdı, o odada siyah perdeler kullanmama rağmen ay ışığı tam yatağıma düşmüştü. Bu an, hayatımda ilk defa yaşadığım ve oldukça büyüleyici bulduğum bir andı. Kimine abartılı gelebilir bu anlattıklarım ama hayal gücünde sınır tanımayan biri için oldukça etkileyici bir durum olduğunu söyleyebilirim.

Bu kadar canlı, ama yavaş bir gezintide
Uzak ufukların yükselen gizemini anlayabilirsiniz…

Çocukluğuma giderdim bazen çatıda uzanırken. Çocukken, ailemle seyahat ederken arabayla gecenin karanlığında kendime bir söz vermiştim. Bir gün, bu yollardan tekrar geçerken duracak ve yüzbinlerce yıldızın altında, açıklık bir alanda uzanacaktım. Çok istediğim bir şeydi o zamanlar. Arabayı durdurmak, ya sağ taraftaki ormanın içine dalmak ya da sol taraftaki ovada denizde yüzer gibi açılıp, yoldan olabildiğince uzaklaşıp uzanarak tıpkı deniz altının gizemi ve etkileyiciliği gibi dünyadan uzaktaki farklı bir aleme kendimi bırakmak...

Sevgiler, Zeynep.
Paylaş:
Sonraki GönderiÖnceki Gönderi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir